Nafile Namazlar Nasıl Kılınır?

     Nâfile, farz ve vâcip olan ibadet yerine getirildikten sonra, onlar dışında daha fazla sevap elde etme amacıyla yapılan ilâve ibadeti ifade eder. Bunun ötesinde aşağıda görüleceği gibi nâfile kapsamında yer alan sünnet namazları mümkün oldukça kılmak, kılmaya çalışmak, Peygamberimiz'e olan muhabbeti ve bağlılığı pekiştirme bakımından son derece yerinde bir tutum olur.

Göster 
Sıra Başlık Yazar Güncellendiği Tarihi Gösterim
1 Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 14 Temmuz 2013 3503
2 Mübarek Gecelerde Namaz Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 4013
3 Müekked ve Gayr-i Müekked Sünnetler Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 8491
4 Küsûf ve Hüsûf Namazları (Güneş ve Ay Tutulması Esnasında Namaz) Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 4823
5 Yağmur Duası Nasıl Yapılır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 7089
6 Tesbih Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 14 Temmuz 2013 5220
7 Tövbe Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 6684
8 İstihâre Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 5408
9 Hâcet Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 4641
10 Yolculuğa Çıkış ve Yolculuktan Dönüş Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 3865
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 

Sayfa 1 / 2

Alt Kategoriler

 • Revâtib Sünnetler Nedir?

       Bir vakti bulunan nâfile namazlara revâtib sünnetler denir. Bunlar belli bir düzen ve tertip içinde, beş vakit farz namazlarla birlikte kılındığı için bu şekilde adlandırılmıştır. Bunların bazıları müekked, bazıları gayr-i müekked sünnettir. Hanefî literatüründe, sünnet-i müekkede olan nâfile namazlar kısaca "sünnet" diye, gayr-i müekked olanlar ise "müstehap" veya "mendup" diye adlandırılmıştır. Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınan teravih namazı da, sünnet-i müekkede türündendir ve ramazan ayına mahsus olmak üzere teravihten sonra düzenli olarak kılındığı için aynı zamanda revâtib kapsamında yer alır.

  İçerik Sayacı:
  2
 • Diğer Nâfile Namazlar

  Revâtib sünnetler dışındaki nâfile namazlar ise sünen-i regaib adını alır. Bunlar, Hz. Peygamber'in uygulamalarına dayanılarak belirli zamanlarda veya bazı vesilelerle ya da kişinin kendi isteğiyle herhangi bir zamanda Allah'a yakınlaşmak ve sevap kazanmak amacıyla kılınan namazlardır. Bunlar gönüllü olarak kendiliğinden kılındığı için "gönüllü (tatavvu) namazlar veya arzuya bağlı namazlar" olarak da adlandırılır.

   

  İçerik Sayacı:
  13

DUYURU - 1

 Namaz.Net.TR Güncelleme Çalışmaları Devam Etmektedir. Her Gün Yeni Bilgiler / İçerikler Eklenerek Güncel Bir Bilgi Bankasına Ulaşmayı Hedeflemekteyiz. Ayrıca bize göndereceğiniz site konusu ile alakalı yazılarınızı da yayınlamaktayız... BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN...!

DUYURU - 2

 Namaz.Net.TR 'de Gördüğünüz Yanlışları veya Görüş / Öneri / İstek / Şikayet gibi bildirimleri Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. elektronik posta adresine göndererek veya iletişim formumuzu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.  İLETİŞİM FORMU İÇİN TIKLAYINIZ...

AKTİF ZİYARETÇİ

60 ziyaretçi ve Kullanıcı yok çevrimiçi

NAMAZ VAKİTLERİ

Ülke :
Bölge :

ÜYE GİRİŞİ

Namaz.Net.TR Üyesi Olmak İçin Her Hangi Bir Ücret Talep Edilmez...Üye Olarak Buraya eklenen bilgilerden haberdar olabilirsiniz...