Namaz Nasıl Kılınır?

Namaz Nasıl Kılınır? Namaz Nasıl Kılınmalı? Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? gibi bir çok sorunun cevabı olabilecek ölçüde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan bir makalede şöyle açıklanıyor;

Namazın tam ve dinî hükümlere uygun bir namaz olabilmesi için farzları, vacibleri ve sünnetleri yerli yerinde yapmak, namazı bozan ve namazda mekruh olan şeylerden dikkatle sakınmak gerekir.

Göster 
Sıra Başlık Yazar Güncellendiği Tarihi Gösterim
1 Cuma Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 4752
2 Cuma Namazının Sıhhat Şartları Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 10511
3 CUMA NAMAZININ KILINIŞI Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 4124
4 Zuhr-İ Âhir Namazı Nedir? Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 5123
5 Cenaze Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 4334
6 Cenaze İçin Iskat Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 5336
7 Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 14 Temmuz 2013 3503
8 Mübarek Gecelerde Namaz Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 4013
9 Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 26 Mart 2013 6525
10 Sahih Olma Şartları Nelerdir? Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 9112
11 CUMA NAMAZININ DİNDEKİ YERİ ve HÜKMÜ Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 3395
12 Cuma Namazının Vücûb Şartları Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 3769
13 Kimlerin Cenaze Namazı Kılınır? Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 4028
14 Cenaze Hakkında Genel Bilgiler Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 3525
15 Cenaze İçin Devir Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 4124
16 Müekked ve Gayr-i Müekked Sünnetler Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 8491
17 Küsûf ve Hüsûf Namazları (Güneş ve Ay Tutulması Esnasında Namaz) Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 01 Nisan 2013 4823
18 Öğle Namazı Nasıl Kılınır? Namaz.Net.TR 26 Mart 2013 5992
19 Cuma Namazı Kimlere Farzdır? Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 3276
20 CUMA HAKKINDA GENEL BİLGİLER Namaz.Net.TR 28 Mart 2013 2591
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1  2  3 
 •  Sonraki 
 •  Son 

Sayfa 1 / 3

Alt Kategoriler

 • Cuma Namazı

  Cuma namazı, dördü ilk sünnet, ikisi farz ve dördü de son sünnet olmak üzere on rek'attır.Cuma günleri öğle vaktinde kılınır ve o günün öğle namazının yerine geçer. Cuma namazının farzı cemaatle kılınır. Tek başına kılınmaz.

  İçerik Sayacı:
  8
  • Cuma Namazı Hakkında İlmihal Bilgileri

   Cuma, İslâm dininde çok önemli kabul edilen haftalık toplu ibadet günüdür. Çeşitli hadislerden anlaşıldığına göre cuma günü, daha önce yahudi ve hıristiyanlar için haftalık ibadet günü olarak belirlenmiş, fakat onlar bunu değiştirerek yahudiler cumartesiyi, hıristiyanlar pazarı haftalık toplantı ve ibadet günü kabul etmişler; son olarak cuma günü, müslümanlar için yeniden haftalık ibadet günü kılınmıştır.

   İçerik Sayacı:
   5
   • CUMA NAMAZININ ŞARTLARI

    Cuma namazının farz olabilmesi için belli birtakım şartların gerçekleşmiş olması gerekir. Bu şartlar vücûb şartları ve sıhhat şartları olmak üzere iki çeşittir. Vücûb şartları, cuma namazı kılmakla yükümlü olmanın şartlarıdır; sıhhat şartları ise kılınan namazın sahih yani geçerli olmasının şartlarıdır. Sıhhat şartları yerine cuma namazının edasının şartları da denilir.

    Aşağıda vücûb şartları ve sıhhat şartları ayrı ayrı sayılıp açıklanacaktır. Ancak, dikkat edilmelidir ki, aşağıda sıhhat şartları arasında sayılacak şeylerden üçü (ki bunlar; a) Vaktin girmiş olması. b) Devlet başkanının hazır bulunması veya izni ve c) Bulunulan yerin şehir veya şehir hükmünde olmasıdır), esasen hem vücûb hem sıhhat şartlarıdır. Zira bu şartları ileri sürenlere göre bunlardan biri bulunmadığında cuma namazı kişiye farz olmayacağı gibi, kılması halinde geçerli de olmaz.

    İçerik Sayacı:
    2
 • Cenaze Namazı Nasıl Kılınır?

  Cenaze namazı, farz-ı kifayedir. Ölü için duadır. Din kardeşinin günah ve kusurlarının bağışlanmasını Allah'tan dilemek, ona son vazifeyi yapmaktır.

  İçerik Sayacı:
  15
  • Cenaze Namazı Hakkında İlmihal Bilgileri

   Bâki olan Allah'tır ve her canlı ölümü tadacaktır. Doğum gibi ölüm de Allah'ın değişmez sünneti içerisinde doğal bir olaydır. Fakat İslâm inancı bakımından ölüm bir son değil, yeni bir hayatın başlangıcıdır. Dolayısıyla bu âlem için ölüm denilen olay, başka bir âlem için mahiyeti farklı yeni bir doğum olarak gerçekleşir. Mutlaka yaşanacak olan bu yeni hayat için insanın bu dünyada iken hazırlık yapması gerekir. Esasen Allah'ın emirleri ve Peygamberimiz'in tavsiyeleri dikkate alınıp onlara uygun davranışlar sergilenmesi dışında özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Bu emir ve tavsiyeler, bu geçici dünyanın en güzel şekilde yaşanmasını sağlamaya yeteceği gibi, müstakbel hayat için de bir hazırlık teşkil edecek özelliktedir.

   İçerik Sayacı:
   13
   • Cenaze İçin Iskat ve Devir

    İbadetlerde ıskat, namaz, oruç, kurban, adak, kefâret gibi ibadet ve borçları ifa etmeden vefat eden bir kimseyi bu borçlarından kurtarmak için fakirlere fidye ödenmesi işlemini ifade eder. Fıkıhta daha çok namaz ve oruç borcunu düşürme anlamına gelen ıskat-ı salât ve ıskat-ı savm terimleri kullanılır. Burada fidyeden maksat söz konusu ibadetlerin yerine geçmesi amacıyla yapılan nakdî veya aynî ödemelerdir. Bu bağlamda ıskat-ı salât, bir kimsenin sağlığında eda veya kazâ edemediği namaz borçlarını uhdesinden düşürebilmek için ölümünden sonra fidye ödenmesi işlemini, devir de bu fidye ödemede geliştirilen bir yöntemi ifade eder.

    İçerik Sayacı:
    2
 • Nafile Namazlar Nasıl Kılınır?

       Nâfile, farz ve vâcip olan ibadet yerine getirildikten sonra, onlar dışında daha fazla sevap elde etme amacıyla yapılan ilâve ibadeti ifade eder. Bunun ötesinde aşağıda görüleceği gibi nâfile kapsamında yer alan sünnet namazları mümkün oldukça kılmak, kılmaya çalışmak, Peygamberimiz'e olan muhabbeti ve bağlılığı pekiştirme bakımından son derece yerinde bir tutum olur.

  İçerik Sayacı:
  15
  • Revâtib Sünnetler Nedir?

        Bir vakti bulunan nâfile namazlara revâtib sünnetler denir. Bunlar belli bir düzen ve tertip içinde, beş vakit farz namazlarla birlikte kılındığı için bu şekilde adlandırılmıştır. Bunların bazıları müekked, bazıları gayr-i müekked sünnettir. Hanefî literatüründe, sünnet-i müekkede olan nâfile namazlar kısaca "sünnet" diye, gayr-i müekked olanlar ise "müstehap" veya "mendup" diye adlandırılmıştır. Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınan teravih namazı da, sünnet-i müekkede türündendir ve ramazan ayına mahsus olmak üzere teravihten sonra düzenli olarak kılındığı için aynı zamanda revâtib kapsamında yer alır.

   İçerik Sayacı:
   2
  • Diğer Nâfile Namazlar

   Revâtib sünnetler dışındaki nâfile namazlar ise sünen-i regaib adını alır. Bunlar, Hz. Peygamber'in uygulamalarına dayanılarak belirli zamanlarda veya bazı vesilelerle ya da kişinin kendi isteğiyle herhangi bir zamanda Allah'a yakınlaşmak ve sevap kazanmak amacıyla kılınan namazlardır. Bunlar gönüllü olarak kendiliğinden kılındığı için "gönüllü (tatavvu) namazlar veya arzuya bağlı namazlar" olarak da adlandırılır.

    

   İçerik Sayacı:
   13

DUYURU - 1

 Namaz.Net.TR Güncelleme Çalışmaları Devam Etmektedir. Her Gün Yeni Bilgiler / İçerikler Eklenerek Güncel Bir Bilgi Bankasına Ulaşmayı Hedeflemekteyiz. Ayrıca bize göndereceğiniz site konusu ile alakalı yazılarınızı da yayınlamaktayız... BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN...!

DUYURU - 2

 Namaz.Net.TR 'de Gördüğünüz Yanlışları veya Görüş / Öneri / İstek / Şikayet gibi bildirimleri Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. elektronik posta adresine göndererek veya iletişim formumuzu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.  İLETİŞİM FORMU İÇİN TIKLAYINIZ...

AKTİF ZİYARETÇİ

58 ziyaretçi ve Kullanıcı yok çevrimiçi

NAMAZ VAKİTLERİ

Ülke :
Bölge :

ÜYE GİRİŞİ

Namaz.Net.TR Üyesi Olmak İçin Her Hangi Bir Ücret Talep Edilmez...Üye Olarak Buraya eklenen bilgilerden haberdar olabilirsiniz...